O Pielgrzymce


Historia pieszych pielgrzymek ze Zduńskiej Woli na Jasną Górę nie jest długa. I nic w tym dziwnego, samo miasto nie ma tak bogatych tradycji, jak chociażby stary gród zza miedzy, Sieradz. Jednak i miasto tkaczy a przede wszystkim największego Świętego XX w. Maksymiliana Marii Kolbe, może poszczycić się już bogatą historią pielgrzymowania do Maryi. Piesze pielgrzymki na Jasną Górę wyruszały ze Zduńskiej Woli już w okresie międzywojennym. W mieście i okolicach żyją jeszcze ludzie, którzy je pamiętają. Trasa, którą podążali pątnicy wiodła wtedy przez Karsznice, Marzenin i Rusiec. Pielgrzymki te miały bardzo uroczysty charakter i przypominały procesje. Bagaże uczestników przewożono wozami konnymi. Jak podają źródła i słowne przekazy ostatnia pielgrzymka przed wybuchem II wojny Światowej odbyła się w 1939 r. Po wojnie wiele lat trzeba było czekać na odrodzenie się zduńskowolskiego ruchu pielgrzymkowego, co wcale nie oznacza, że mieszkańcy miasta nie podejmowali trudu pielgrzymowania na Jasną Górę. Zduńskowolanie licznie uczestniczyli w pielgrzymce sieradzkiej, która ma bardzo długą i bogatą historię. W 1990 roku wyodrębniono wśród sieradzkich pątników grupę zduńskowolską, którą kierował. ks. Józef Miłek. W 1991 roku po raz pierwszy wyruszyła Pielgrzymka Zduńskowolska. Stało się tak z inicjatywy ks. Józefa Miłka, za przyzwoleniem i aprobatą ks. Prałata Józefa Nocnego proboszcza parafii WNMP w Zduńskiej Woli. W ten sposób rozpoczęła się historia pielgrzymowania Zduńskowolan do Królowej Polski. Pierwsza pielgrzymka liczyła ok. 300 uczestników ze Zduńskiej Woli i okolic.

Kierownicy Pieszej Pielgrzymki Zduńskowolskiej

ks. Józef Miłek                      
1991 – 1993
ks. Dariusz Sujewicz            1994 – 1999
ks. Janusz Kowalski             2000
ks. Rafał‚ Kędzierski             
2001 – 2005
ks. Rafał‚ Działak                  
2006 – 2010
ks. Krzysztof Kowal              2011 – 2013
ks. Mariusz Danielewski       2014 – 2017
ks. Damian Sochacki             
2018 – 2021
ks. Krzysztof Kurant             2022 -




DZIEŃ NA PIELGRZYMCE

Zwykle zaczyna się wczesnym rankiem. Po skromnej toalecie i zebraniu bagaży, po Mszy św., wśród porannych mgieł‚ rozlegają się śpiewy piosenek. Rusza pielgrzymka. Powoli na drogę wylewa się tłum ludzi. I jeszcze nikt nie odkrył‚ jak to się dzieje, że dzień za dniem z tego, czasami zaspanego tłumu ludzi tworzy się jedna wielka rodzina. W porannej ciszy słychać szepty pierwszych modlitw. Pierwsza konferencja wskazuje na kierunek refleksji podejmowanej danego dnia. A każdy dzień wypełniony jest po brzegi: Godzinki  o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Różaniec, Anioł Pański, czas ciszy i osobistej refleksji, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Świadectwa a wszystko przeplatane śpiewami i różnymi oznakami radości, której pielgrzymce nie brakuje. Może właśnie bardzo spontanicznie rodząca się radość jest oznaką czegoś, co dokonuje się dużo głębiej, a co zawsze pozostaje dla oczu niewidoczne.

Późnym popołudniem pielgrzymi docierają na miejsce noclegowe. Znów, dla wielu jakaś podstawowa toaleta, posiłek. Wieczorem ok. godz. 21:00 Apel Jasnogórski trochę na wesoło, trochę medytacyjnie. Ot tak na dobranoc. Przychodzi noc, wszystko cichnie. Wszystko to dzieje się w drodze do Matki Bożej na Jasną Górę i z powrotem: z Częstochowy do Zduńskiej Woli.

 

PIELGRZYMKA OD KUCHNI I NIE TYLKO..

W przygotowaniu i przeprowadzeniu pielgrzymki, każdego roku zupełnie bezinteresownie poświęca się kilkadziesiąt osób czyli tzw. SŁUŻBY PIELGRZYMKOWE. Rzadko zdajemy sobie sprawę ile takich służb działa na pielgrzymce. Warto jednak pamiętać, że Ci ludzie nie biorą się znikąd – to najczęściej Ci, którzy „zarazili się” pielgrzymką.

  • SEKRETARIAT PIELGRZYMKOWY
    Służba informacji pielgrzymkowej zaczyna się zazwyczaj dobrych kilka tygodni przed wyjściem pielgrzymów. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dokumentów, procedur oraz osób odpowiedzialnych za zapisy oraz za poszczególne służby. Kolejnym jest prowadzenie zapisów w dniach od 16 do 22 sierpnia, które zazwyczaj przeciągają się do ostatnich dni wędrówki na Jasną Górę.

  • OPIEKA DUCHOWA
    Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawują kapłani – celebrują Msze święte głoszą konferencje, prowadzą modlitwy, spowiadają, pocieszają.
    W nich zawsze można znaleźć wsparcie i ojcowską opiekę.
  • SŁUŻBA TECHNICZNA
    Technicy pielgrzymkowi dbają przede wszystkim o to, aby wszystkie urządzenia nagłośnieniowe były sprawne i dobrze funkcjonowały podczas drogi i nie tylko.
  • SŁUŻBA MUZYCZNA
    Pielgrzymkowi grajkowie i śpiewacy, którzy swoim brzdękaniem, klaskaniem, graniem i śpiewaniem sprawiają że idzie się szybciej i przyjemniej.

  • SŁUŻBA DROGOWA/PORZÄ„DKOWA
    Od tej służby w dużej mierze zależy bezpieczeństwo każdego pielgrzyma. To oni dbają o bezpieczeństwo i porządek w czasie marszu oraz na miejscach postoju pielgrzymki i na miejscach noclegowych. Polecenia wydawane przez służby ruchu powinny być bezwzględnie respektowane przez pielgrzymów!

  • SŁUŻBA MEDYCZNA
    Zadaniem tej służby jest troska o nasze zdrowie i pomoc w sytuacjach kiedy ono szwankuje. Jak bardzo potrzebna jest ta służba widać na zakończenie każdego dnia pielgrzymki, kiedy to do późnych godzin wieczornych medycy pielgrzymkowi zajmują się obolałymi nogami pielgrzymów, by na drugi dzień mogli kontynuować pielgrzymowanie.
     
  • SŁUŻBA LITURGICZNA
    Pielgrzymowanie to nie tylko maszerowanie z jednego miejsca do drugiego. To przede wszystkim rekolekcje w drodze. Zadaniem tej służby jest przygotowanie wszystkiego, co jest związane z liturgią sprawowaną w czasie pielgrzymki.

  • SKLEPIK PIELGRZYMKOWY
    „Każdy pielgrzym to głodny pielgrzym”. A jak widać pielgrzymi to ludzie uśmiechnięci i weseli. To znaczy, że „zaopatrzenie” wykonało dobrą robotę. Służba ta odpowiedzialna jest za dostarczanie wyżywienia (chleba, napojów, artykułów spożywczych itp.). Ten asortyment dowożony jest na każdy postój oraz na miejsce noclegu. Jest to „sklep na kółkach”. Ich praca zaczyna się jeszcze przed wyruszeniem pielgrzymki (przed wschodem słońca), a kończy późno w nocy. Ludzie posługujący w tej służbie pomagają również w sprzątaniu na każdym miejscu postoju, noclegu, tak by nie pozostał‚ po nas ani jeden śmieć.

  • KUCHNIA
    Skwar leje się z nieba. Słońce praży niemiłosiernie. Na termometrze ponad 30 stopni. Taka aura to codzienność dla każdego pielgrzyma. W takich warunkach służą osoby w kuchni pielgrzymkowej. Po co? Aby nam, pielgrzymom, nie zabrakło ciepłej wody. Któż nie marzy o porannej kawie lub ciepłej herbacie przed zaśnięciem. Również, każdego dnia pod wieczór, przed kuchnią ustawia się długa kolejka tych którzy marzą o umyciu się w niewielkiej ilości wody – ciepłej wody.

  • BAGAŻOWI
    Siłownia na pielgrzymce? Nic prostszego. Zostań bagażowym. Codziennie będziesz miał‚ okazję załadowania a następnie rozładowania plecaków. Gdyby nie oni, nie mielibyśmy w co się ubrać. Należy w tym miejscu wspomnieć również kierowców, którzy przewożą nasze plecaki i torby. 

 

PIELGRZYMKA DUCHOWA

Jeśli chciałbyś/łabyś uczestniczyć w pielgrzymce na Jasną Górę, ale nie jest to możliwe z powodu braku urlopu, choroby czy innych okoliczności – zachęcamy Cię aby dołączyć do Duchowej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Duchowi pielgrzymi to pielgrzymi, którzy nie uczestniczą w wędrówce  częściowo wypełniają praktyki religijne realizowane przez pątników pieszych oraz wspierają modlitwą pielgrzymów na trasie.

Między pątnikami duchowymi i pieszymi tworzy się niezwykła więź – pielgrzymi duchowi modlą się o siły i wytrwałość dla piechurów, a oni odwdzięczają się poprzez niesienie ze sobą na Jasną Górę intencji modlitewnych pielgrzymów duchowych.

Wiemy, że pielgrzymka jest trudem, równocześnie wiemy, jak niełatwo jest na co dzień żyć w pełni postawą wypływającą z Ewangelii. Rekolekcje w drodze, które rozpoczynamy 22 sierpnia mają za zadanie pomóc nam na nowo dostrzec potrzebę ewangelizacji naszej codzienności.

Zapraszamy Pielgrzymów Duchowych do:
1. codziennego uczestnictwa we Mszy Świętej oraz przyjmowania Komunii św.
2. modlitwy różańcowej /odmawiając część różańca przypadającą na dany dzień.
3. duchowej łączności w godzinie Apelu Jasnogórskiego

Jak zostać duchowym pielgrzymem?
To bardzo proste – wystarczy, że w terminie do 22 sierpnia wypłnisz formularz zgłoszeniowy. Aby się zapisać podaj swoje imię i nazwisko.

Na Pielgrzymkę Duchową można się zapisać osobiście od 16 do 22 sierpnia w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania, bądź w sekretariacie pielgrzymkowym w auli Św. Maksymiliana przy ulicy Kościelnej 20, w godzinach: 10.00 – 12.00 i 16.00 – 18.00